Портретът на Дориан Грей


– Оскар Уайлд

(обем: 234 стр.)

Най-накрая дойде и лятото. Това непоносимо горещо лято. По-голямата част ми е свободна и се надявам, че ще успея да прочета повечко книги. И да не забравим задължителната литература да 11-ти клас. (Под игото. Йей! ;-;) Планирам и още неща, но за сега, нека преминем към главната тема:

      След почти два месеца, най-накрая успях да прочета „Портретът на Дориан Грей“, а днес изгледах и филма.

      Е, изгледах е много неточна дума. По-скоро изгледах първите 10-15мин  и след това започнах да превъртам напред, колкото да видя как точно се развиват нещата. Като цяло, филмът няма почти нищо общо с книгата. Да, следват една и съща сюжетна линия, но начинът, по който се случват нещата, е напълно различен. Има и доста добавени и измислени моменти. Има повече еротични моменти от колкото в „50 нюанса сиво“. Не, че всъщност се оплаква много.
Другото, което ми направи впечатление е, че от началото до един важен момент, в книгата са минали нещо от сорта на 18години(не запомних точно колко), а във филма само една.
Филмът е направен странно и малко объркващо за тези, които са чели книгата. Пълен е с измислици и неща, които изобщо не са така (даже доста неща са добавени), но ако нямате намерение да четете книгата, погледнете филма. Какво пък толкова?



Обидно е да направят подобен филм на базата на тази невероятна книга. Но поне ще ги похваля за каста. Не мисля, че има по-подходящ Дориан от Ben Barnes. 
Погледнете го, сладур. И тези очи... <3







Май прекалявам. Sorry, ще го преживеете.



А сега за книгата.
В по-голямата част от произведението си, Оскар Уайлд представя размисли и теории за живота, представени от лорд Хенри. Бързо този герой ми стана любим, заради начина си на мислене. Провокативен и ексцентричен, дори скандален. Но въпреки дързостите, които си позволява, той остава достоен представител на класата си. Много бих се радвала, ако някога през живота си мога да разговарям с човек, притежаващ подобно мислене. Уви, вероятно няма да срещна.




– Какво ще кажеш за изкуството?
– То е болест.
– А любовта?
– Илюзия.
– А религията?
– Моден заместител на вярата.
– Ти си скептик.
– Не съм. Скептицизмът е начало на вярата.
– Тогава какъв си?
– Да определиш означава да ограничиш.


Обожавам мисленето на Хари и споделям части от него. ^^

Имаше моменти, в които описанията бяха твърде много, а размислите твърде тежки. Мерси, Оскар, не ми трябва да знам всички скъпоценни камъни и гоблени, които си описал. Но в крайна сметка края ме изненада. Самата книга е невероятен шедьовър, показващ пълния потенциал на автора. Описанията, чувствата, израстването и промяната на героя, всичко е изпипано до последния детайл. Освен това дава добър материал за размисъл и дава възможност на читателя да се замисли и да се запита, кой всъщност е виновен за поведението на Дориан? И докато сме на темата, бих се радвала да споделя мнението си с някого и да си поговорим за книгата.
Също така бих се радвала да чуя и други мнения относно книгата. Препоръчвам да я прочетете. В един момент може да стане трудно да се дочете или желанието ви да се изгуби, но не се предавайте. Заслужава си!!

Коментари

Популярни публикации от този блог

Преглед към Август

Intimidating TBR tag

Преглед към Юли